"A w teatrze wszystko inaczej..." - 27 marca świętujemy Międzynarodowy Dzień Teatru
w dniu
Pobierz link
Facebook
X
Pinterest
E-mail
Inne aplikacje
A w teatrze wszystko inaczej.
Tu naprawdę żyje to , na co patrzę.
Aktor, co króla gra ,
wcale nie jest za szybą ze szkła.
Ta aktorka widzi mnie na pewno,
chociaż jest złotowłosą królewną
I ten książę, piękny szalenie
jest o krok ode mnie - choć na scenie.
Więc nie wierzę, że jak wejdę za kulisy,
to królewna jasnowłosa będzie,
książę łysy.
Bo jeżeli nie za szkłem, nie na taśmie,
To ta bajka musi być naprawdę, tu właśnie!
Obok mnie dzieją się te dziwny.
Kocham teatr, bo jest inny: żywy!
Joanna Kulmowa
"Teatr żywy"
27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Święto zostało uchwalone w 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach. Datę 27 marca wybrano na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu w 1957 roku. Celem obchodów tego święta jest promowanie instytucji teatralnych oraz ukazanie roli teatru w kształtowaniu wrażliwości na sztukę.
W pierwszej kolejności zapraszamy Was na wirtualną wizytę w naszym Wrocławskim Teatrze Lalek:
W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną, Wrocławski Teatr Lalek realizuje swoją misję edukacyjną za pośrednictwem różnych mediów online. Serdecznie zachęcamy do korzystania z jego propozycji. Jedną z nich jest cykl teatralnych słuchowisk online "Słuchaj", które można znaleźć na stronie ⇒ teatru. Sztuki zostały skonstruowane w taki sposób, że układają się w jeden wspólny serial teatralny "Jasiek i...", który jest przeznaczony dla dzieci w wieku 3-10 lat.
Można również wysłuchać audycji Spółdzielni Bajek Tęcza, które powstały na podstawie pomysłów dzieci i zostały przeczytane przez aktorów Wrocławskiego Teatru Lalek ⇒ Bajki z Zamkniętego Teatru.
Do obejrzenia jest również spektakl online anderSEN o teatrze oraz wiele innych propozycji teatru, zachęcamy gorąco do zaglądania na stronę Wrocławskiego Teatru Lalek ⇒ zakładka "Teatr online".
Zapraszamy również do wirtualnego spaceru po Opolskim Teatrze Lalek i Aktora im. Alojzego Smolki, na wycieczkę, podczas której będziecie mogli poznać teatralne kulisy, w podróż zabierze Was Tygrysek:
Zastanawialiście się nad tym w jaki sposób powstaje spektakl teatralny? Przedstawiamy odpowiedź na to pytanie:
Zachęcamy do obejrzenia filmiku przedstawiającego rodzaje teatrów, zostały one przedstawione za pomocą techniki teatru Kamishibai:
Co to jest teatr Kamishibai?
Jest to wywodzący się z Japonii teatr ilustracji/obrazu. Dosłownie słowo kamishibai oznacza sztukę teatralną przedstawioną na papierze. Jest to technika opowiadania historii z wykorzystaniem ilustrowanych papierowych plansz, które umieszczone są w drewnianym parawanie nazywanym butai(jap. - scena). Parawan składa się z ramki z miejscem w które wkłada się plansze oraz dwóch ruchomych okiennic. Po ich otwarciu spektakl się rozpoczyna. Zapraszamy do obejrzenia filmiku o tym, czym jest teatr Kamishibai:
Oto przykładowe bajki wykonane z użyciem techniki teatru Kamishiba:
"Pani Zamieć"👇
"O Krasnoludkach i Sierotce Marysi"👇
"Bajka o Gąsienicy"👇
I zapraszamy Was również do obejrzenia spektaklu "Baśń o trzech konikach". Jest to "inspirowana motywami ludowymi baśń, która przypomina, jak ważne jest to, by być sobą oraz że dobro, które ofiarowujemy, zawsze do nas wróci" 👉 Baśń o trzech konikach
A na sam koniec zachęcamy Was do stworzenia własnej kukiełki 👇
Komentarze
Prześlij komentarz